Teyp Kasetleri


Teyp kasetinin tarihçesine baktığımızda, Fransızca “küçük kutu” anlamına gelen bir kelimeden türemiş olan kaset, ses depolamaya yarayan bir ortam olmasına rağmen 1963 yılında Philips tarafından, dikte edilen yazı makinelerinde ve ucuz taşınabilir kayıt cihazlarında kullanılması amacıyla üretilmiş.
Geçenlerde eski teyp kasetlerini toparlayıp düzene sokup gün yüzüne çıkardım. Ne çok hatıra ve anı varmış, bir sanatçının kaseti çıktığında hemen gidip almak, içindeki şarkı sözlerini satır satır okumak, kulaklığı kulağıma takıp şarkıları tek tek dinlemek, şarkıları dinlerken şarkı sözlerini takip etmek. Yapmayı en sevdiğim şeylerden biriymiş meğerse.
Bazen kaseti aldığınız zaman bile bir anı olarak hatıralarda canlanıyor. Geçenlerde arkadaşıma gösterdiğim bir kaset vasıtasıyla kaseti aldığımız o tarihte neler yaptığımızı nerede olduğumuz gözlerimizin önüne geldi.
Hele sevdiğin için kaset doldurmak yada kasetçilere şarkı listesini vermek. A yüzünde ki şarkılar B yüzündeki şarkılar. Bittiğinde onu sevdiğinize hediye etmek.
Tek kaset çaların var ise bir yandan müzik dinlerken diğer yandan kurşun kalemle diğer kaseti başa almak. Güzel şeylerdi.
Şimdi, şimdi gene kasetten Kayaha, Barış Manço, Sezen Aksu, Oya Bora, Bendeniz, Haluk Levent ve daha bir çoğunu dinliyorum. Kalemle kaset sarıyorum. 🙂

Copyright © 2017 Her Hakkı Saklıdır. Kardelen Sezer