Pelit Çikolata Müzesi


Çikolata; Tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılan yiyecek. Çikolataya istendiğinde fıstık, fındık ve süt de katılır. Çikolata kalori değeri yüksek, enerji veren bir yiyecektir.
Bu gezimiz Pelit Çikolata Müzesi,
Daha aracımızla ilk girişte bizi güler yüzle karşılayan güvenlik görevlisinden sonra, aracımızı park edip. Binanın girişinden içeri giriyoruz. Burada da aynı güler yüz ve yardımcı olmaları çok güzel. Bence çikolatanın vermiş olduğu mutluluk insanlara yansıyor. Mekanın sağ tarafı restaurant sol taraf ise pastane bölümü. Pastane bölümünden aldığımız biletlerimizle orta kısımdan bulunan asansörlerle üst kata çıkıyoruz.
Bu bölümün ilk girişinde eski üretim malzemeleri sergileniyor. Ve sağ kapıdan içeri girdiğimizde bizi çikolata şelalesi, köy evi, ünlü isimlerin heykelleri gibi sıra dışı ve gördükçe yemek istediğimiz objeler karşıladı. Bunların ortak özellikleri çikolatadan yapılmış olası. Şelaleyi parmaklamak serbest, diğer ürünlere dokunmasak iyi olur. Bu kat 4 ayrı bölümden oluşuyor. Alt kat pastacılık bölümü basta ve şeker hamurundan yapılmış objeler sergilenmekte. Bu bölümden fabrikanın imalat alanını yukarıdan görmekde mümkün.
Çıkışta küçük bir bahçede atlar, koyunlar, kuzular, keçiler, tavuklar gibi hayvanlar var onları sevmek ve onlarla oynamak da çok güzeldi.
Gelelim asıl konuya;
Pelit Çikolata Müzesi giriş Ücreti kişi başı 20 TL (Girişte bir tablet çikolata ve tadımlık sıcak çikolata veriyorlar 🙂 5 yaş ve altı çocuklar ücretsiz. Müze haftanın her günü 10:00 ile 16:00 saatleri arası açık. Bu tatlı dünyayı burada anlatmak zor olur. Gidip tadına bakmak lazım 🙂

Copyright © 2017 Her Hakkı Saklıdır. Kardelen Sezer