Seksek


Seksek oyunu çocukluğumuzda, özellikle “Hale, Jale ve bütün mahalle” kızlarının toptan oynayabilecekleri zevkli bir sokak oyunudur.
Bende hazır Karaköy sokaklarını gezerken yolda hazır çizilmiş halde bulunan sekseği kızlarımla beraber oynamaya başladım. Oyunun nasıl oynandığını hatırlamayanlar için ise kısaca seksek oyunu;
ilk önce tebeşir yada sokakta bulduğumuz kiremit parçası ile sekiz kareden oluşan oyun alanı çizilir ve 1 den 8’e kadar numaralar verilir.
Oyuna ilk başlayan bir numaralı kutunun içine taşı atar ve taşın bulunduğu kutunun üzerinden atlayarak diğer kutulara sekerek gider. Tek kutu olanlara tek ayak, çift kutu olanlara iki atağımızla basarız.
8 numaralı kutuya gelince geri döner ve 2 numaralı kutuya gelince tek ayağının üzerindeyken 1 numaralı kutudaki taşı alır ve bu kutunun üzerinden atlayarak çizginin dışına çıkar.
Şimdi sıra 2 numaralı kutuya gelmiştir. Taşı 2 numaralı kutuya atar ve aynı şekilde sekerek gider ve dönüşte 2 numaradan taşı alır ve üzerinden atlayarak çizgiden çıkar.
Bu şekilde 8’e kadar devam eder. Attığı taş bir çizginin üzerine gelirse, çizgiye basarsa ya da iki ayağı birsen yere değerse oyuncu yanar ve sıra diğer oyuncuya geçer. Tekrar sırası gelince kaldığı yerden devam eder. Mızıkçılığa gerek yok.

Copyright © 2017 Her Hakkı Saklıdır. Kardelen Sezer