Evde Pizza


Bugün evde kolayca becerebilirsek nasıl pizza yapacağımızı elimden geldiğince anlatacağım, önce malzemelerimizi bir sıralayalım

Hamuru için
5 Su Bardağı Un
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1,5 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı Kuru Maya
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker

Sosu İçin
1 Yemek kaşığı domates salçası
1/2 Çay bardağı zeytin yağı
2-3 Diş sarımsak
1 Tatlı kaşığı kekik
1 çay kaşığı tuz

Üzeri İçin
Kaşar peynir
Ve üzerini nasıl yapmak istiyorsak o malzemelerden bolca 🙂

İlk önce pizza hamurundan başlayalım. Bir kabın içerisinde 1,5 su bardağı suyu, şekeri, ve kuru mayayı karıştırıp bir köşeye alarak 10-15 dakika bekleyelim. Bunu beklerken, farklı ve büyük bir kapta 5 su bardağı unu ekleyip orta kısmını havuz şeklinde çukur yaparak bunun üzerine 1 tatlı kaşığı tuzu serpelim. Bu arada 10-15 dakikamız geçti ise mayalı suyu bu un kabına boşaltalım üzerine 5 yemek kaşığı halis muhlis Balıkesir yöresine ait zeytin yağımızı da ekleyip güzelce yoğuralım. Kıvama göre su ve un ilavesi yapabiliriz. Son olarak yuvarlak top haline getirmiş olduğumuz hamurumuzu güzelce zeytin yağı ile yağlayıp üzerini bir bez yada streç ile kapatıp tezgahımızın bir köşesinde beklemeye bırakalım mayalamış olduğumuz hamur yaklaşık iki katı seviyeye çıkana kadar bekletip ve sonunda kullanıma hazır hale gelecektir.
Hamuru isteğimiz gibi açabiliriz klasik yuvarlak yada tepsinize göre dikdörtgen.
Geldik sosuna 1 yemek kaşığı domates salçası yarım çay bardağı zeytin yağı, 2-3 diş sarımsak yoksa sarımsak tozu, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 çay kaşığı tuzu güzelce karıştırıyoruz. Her zamanki gibi kıvamını kontrol edip istek ve arzularımıza göre ekleme yapabiliriz. Bunu güzelce açmış olduğumuz pizza hamurumuzun üzerine sürüyoruz.
Ve süsleme sosun üzerine kaşar peynirimizi bolca koyduktan sonra arzu ve isteklerinize yada evde bulunan malzemeye göre pizzamızı süsleyip fırınımızın durumuna göre 180 yada 200 derece de 20 dakika kadar pişirelim. Ve afiyet olsun. Benim pizzayı yaparken hamurunu ince yapmışım ama kalın olursa daha güzel olur.

Copyright © 2017 Her Hakkı Saklıdır. Kardelen Sezer